Holter EKG to badanie wykonywane przy pomocy przenośnego urządzenia zasilanego baterią, które mierzy i rejestruje aktywność serca w sposób ciągły, zazwyczaj przez 24 do 48 godzin (lub w razie zaleceń lekarza dłużej), w zależności od rodzaju zastosowanego monitoringu.
Samo urządzenie posiada rozmiar niewielkiego aparatu fotograficznego i wyposażone jest w przewody z elektrodami, które mocuje się do skóry. Po prawidłowym zamocowaniu holtera aktywność elektryczna serca może być mierzona, rejestrowana i drukowana. Badanie to jest w pełni bezpieczne i powszechnie stosowane - do organizmu nie jest przesyłany prąd elektryczny, a samo urządzenie nie krępuje ruchów i nie utrudnia codziennego funkcjonowania.
Niektóre nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego mogą występować tylko od czasu do czasu, lub wyłącznie w określonych warunkach, takich jak stres lub wysoka aktywność fizyczna. Tego typu zaburzenia są niezwykle trudne do zarejestrowania w trakcie badania standardowego badania EKG, które wykonywane jest w gabinecie lekarskim. Właśnie z tego powodu holter EKG to często kluczowe badanie umożliwiające postawienie właściwej diagnozy w relatywnie krótkim czasie, gdyż oferuje ono lekarzowi prowadzącemu dostęp do danych z całego dnia (lub dni) pracy serca.
Głównymi wskazaniami do przeprowadzania badania Holter EKG są:
- Choroba niedokrwienna serca,
- Choroba wieńcowa,
- Nadciśnienie tętnicze,
- Zaburzenia rytmu serca
- Monitorowanie pracy rozrusznika serca,
- Zaburzenia rytmu serca pojawiające się wyłącznie w trakcie snu,
- Niewytłumaczalne, nawracające omdlenia i zasłabnięcia,
- Przebyty zawał serca,
Lekarz najpierw przymocuje elektrody do klatki piersiowej. Jeśli masz owłosioną klatkę piersiową, może on zgolić trochę włosów, aby mocno przymocować elektrody do skóry.
Gdy elektrody są już na miejscu, lekarz pomoże Ci odpowiednio założyć urządzenie i wyjaśni, w jaki sposób należy o nie dbać.
Podczas badania można wykonywać większość zwykłych, codziennych czynności, z następującymi wyjątkami:
- Nie kąp się, nie bierz prysznica ani nie pływaj w czasie noszenia monitora.
- Nie poddawaj się promieniowaniu rentgenowskiemu podczas noszenia monitora.
- Trzymaj się z dala od miejsc pod wysokim napięciem, wykrywaczy metalu lub dużych/silnych magnesów.
Lekarz prowadzący pokaże Ci, jak prowadzić dziennik swoich działań i objawów podczas badania. Ważne jest, aby prowadzić dokładny dziennik. Jeśli odczuwasz objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność, nierówne bicie serca lub zawroty głowy, zanotuj w swoim dzienniku porę dnia, w której się zaczęły i co robiłeś. Twój dziennik zostanie porównany ze zmianami w EKG zarejestrowanymi w trakcie badania.
Po upłynięciu czasu badania należy wrócić ze wciąż założonym urządzeniem do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz rozmontuje urządzenie oraz zajmie się interpretacją wyników badań. Standardowy czas oczekiwania na otrzymanie wyników to kilka dni. Na ich podstawie lekarz decyduje o dalszym leczeniu lub skierowaniu na kolejne badania diagnostyczne.