W ramach publicznej opieki zdrowotnej każdy z obywateli polskich objęty ubezpieczeniem NFZ ma prawo wyboru lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki temu może otrzymać świadczenia medyczne od poniedziałku do piątku z wyjątkiem świąt i dni wolnych w godzinach od 8:00 do 18:00. Zobaczmy zatem jak wybrać lekarza rodzinnego? Czym warto się kierować przy wyborze placówki medycznej pierwszego kontaktu?
Lekarza rodzinnego każdy wybiera samodzielnie. Niekiedy zamiennie nazywany jest lekarzem pierwszego kontaktu, ze względu na rolę, jaką spełnia. Do jego obowiązków należy diagnozowanie, wykonywanie badań i leczenia w zakresie ginekologii, pediatrii, interny i tzw. małej chirurgii. Warto zaznaczyć, że lekarz rodzinny to nie internista. Jedną z kluczowych rzeczy w kontakcie z lekarzem pierwszego kontaktu jest zaufanie.
Zaufanie to jedna sprawa, a specjalizacja to druga równie istotna rzecz, od której powinniśmy zacząć rozważania nad wybraniem lekarza POZ dla siebie i członków rodziny. Lekarz rodzinny przede wszystkim powinien wyróżniać się szeroką wiedzą i doświadczeniem. W przypadku dzieci z całą pewnością ważne jest posiadanie przez niego otrzymania specjalizacji minimum pierwszego stopnia w pediatrii. Dobrze jest przed dokonaniem zapisu „odwiedzić” gabinet specjalisty, którego ofertę się rozważa. Duże znaczenie na komfortowy przebieg wizyty będzie mieć zarówno samo postępowanie lekarza, jak i wyposażenie jego gabinetu. Lekarz rodzinny powinien być empatyczny, ale również stanowczy, umieć jednocześnie uważnie słuchać i cierpliwie doradzać. Będąc w gabinecie, dobrze jest zwrócić uwagę na dostępną aparaturę diagnostyczną. Idealnie jeśli wybrany specjalista pracuje w dobrej przychodni, gdzie dostępni są pod ręką inni specjaliści. Na koniec jeszcze jedna sprawa. Wybór lekarza pierwszego kontaktu nie jest ostateczny. Każdy pacjent może 2 razy w roku zmienić lekarza rodzinnego, bez podania przyczyny i bez ponoszenia dodatkowych kosztów.