Profilaktyka jest niezwykle ważna, by właściwie dbać o swoje zdrowie. Badania laboratoryjne pozwalają na regularną ocenę stanu zdrowia i funkcjonowania wielu narządów Pacjenta i ogólną ocenę jego stanu zdrowia. Jeśli lekarz stwierdzi pewne nieprawidłowości, mogą one również pomóc w postawieniu odpowiedniej diagnozy i podjęciu skutecznego leczenia. Dzięki nim łatwiej skierować chorego do właściwego lekarza specjalisty. Jakie badania laboratoryjne są pomocne przy ocenie stanu zdrowia?
Jednym z ważniejszych badań laboratoryjnych, które regularnie powinien wykonywać każdy z nas, jest morfologia krwi. Dzięki niej można oznaczyć liczbę elementów morfotycznych, czyli płytek krwi, leukocytów i erytrocytów oraz określić, jaka jest ogólna kondycja organizmu Pacjenta. Zdarza się, że po wykonaniu morfologii pojawiają się wskazania do szerszej diagnostyki, ponieważ badanie może wskazać na niedokrwistość albo stany zapalne w organizmie. Warto pamiętać, że dla zapewnienia jak najdokładniejszych wyników morfologii krwi, na badaniu należy pojawić się na czczo. Do przeprowadzenia badania wystarczy niewielka ilość krwi, dlatego nie należy się go obawiać. Kolejnym badaniem, które jest pomocne przy ocenie stanu zdrowia, jest glukoza. W przypadku tego badania regularność wykonywania go jest szczególnie ważna u osób, u których występuje podejrzenie cukrzycy. Warto je wykonywać co roku, chyba że lekarz specjalista zaleci inaczej. Taka częstotliwość zalecana jest przede wszystkim dla osób znajdujących się w grupie ryzyka, czyli z nadwagą, otyłych, mało aktywnych, czy takich, których krewni mieli zdiagnozowaną cukrzycę. Badanie glukozy polega na wykorzystaniu specjalnego aparatu i paska, na którym umieszcza się próbkę krwi.
Kolejnym podstawowym badaniem laboratoryjnym, które powinno się wykonywać regularnie, jest badanie moczu. Jest ono często zlecane podczas wykonywania badań medycyny pracy. Warto jednak wykonywać je profilaktycznie, nie rzadziej niż co 2-3 lata. Osoby starsze powinny natomiast odbywać badanie moczu co roku. Pozwala ono na ocenę nie tylko podstawowych parametrów, czyli PH, barwy czy odczynu, ale również na weryfikację czy substancje, które się w nim znajdują, nie przekraczają prawidłowej wartości. Mowa tutaj przede wszystkim o bakteriach, białych i czerwonych krwinkach czy glukozie i białku. Dzięki badaniu moczu możliwe jest wykrycie chorób nerek czy chorób dróg moczowych i chorób układowych.