Wszystkie usługi medyczne są prowadzone w oparciu o wcześniejszą rejestrację. Może być ona dokonana osobiście w siedzibie Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu przy ul. Mieszka I 7 lub telefonicznie pod numerem 91 32 67 464. Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00. Wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty.
lokalizacja: | Szpital Miejski im. Jana Garduły Mieszka I 7 72-600 Świnoujście |
rejestracja: | osobista bądź telefoniczna w godzinach pracy poradni |
typ wizyty: | Prywatna - zobacz cennik |
terminy przyjęć: | od poniedziałku do piątku: 8:00 – 13:00 (badania realizowane w ramach NFZ wykonywane są do godz. 11:00) |
telefon do rejestracji: | 91 326 74 64 |
Tomografia komputerowa ma wiele zastosowań, ale szczególnie dobrze nadaje się do szybkiego badania osób, które doznały urazów wewnętrznych w wyniku wypadków samochodowych lub innych rodzajów urazów. Tomografia komputerowa może być stosowana do obrazowania niemal wszystkich części ciała i jest wykorzystywana do diagnozowania chorób lub urazów, a także do planowania leczenia medycznego, chirurgicznego lub radioterapii.
Mimo iż zazwyczaj badanie TK jest w pełni nieinwazyjne i bezbolesne, w określonych przypadkach w trakcie badania stosuje się środek kontrastowy. Środek kontrastowy, czasem nazywany barwnikiem, poprawia obraz poprzez uwypuklenie pewnych cech. W zależności od rodzaju badania tomograficznego i przyczyny jego wykonania lekarz zleci wypicie specjalnego płynu zawierającego środek kontrastowy lub poda kontrast dożylnie lub zastosuje oba te środki. Środek kontrastowy jest usuwany z organizmu wraz z moczem.
Standardowy czas trwania badania TK wynosi ok. 15-20 minut. Jedynie w przypadku badania jamy brzusznej, ze względu na konieczność podania kontrastu doustnego czas ten wydłuża się do 1,5 godz. Badanie TK nie wpływa na funkcje poznawcze związane np. z prowadzeniem samochodu.
Wynik badania jest odbierany osobiście przez pacjenta, lub przez upoważnioną przez niego osobę w ciągu kilku dni od daty jego wykonania. Istnieje również możliwość wysłania wyniku na wskazany adres.
W zależności od tego, która część ciała jest skanowana, pacjent może zostać poproszony o:
Jeśli niemowlę lub małe dziecko jest poddawane badaniu tomografii komputerowej, lekarz może zalecić podanie środka uspokajającego, aby dziecko było spokojne i nie ruszało się. Ruch powoduje zamazanie obrazu i może prowadzić do uzyskania niedokładnych wyników. Należy zapytać lekarza, jak należy przygotować dziecko.