… 40% przypadków wykrycia nowotworów można było uniknąć? Używki w postaci alkoholu i tytoniu, a także niezdrowa dieta i siedzący tryb życia prowadzą często do otyłości, która stanowi istotny czynnik ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Ryzyko to rośnie także w przypadku osób, u których zdiagnozowano raka u członków najbliższej rodziny oraz wraz z wiekiem.
Badania profilaktyczne zawierają oznaczenia markerów nowotworowych we krwi. To substancje wykrywane we krwi osoby chorej na nowotwory w stężeniach przewyższających (najczęściej wielokrotnie) normę u osób zdrowych. Badania te są stosowane pomocniczo w diagnostyce onkologicznej, ale sprawdzają się również w mierzeniu efektywności rozpoczętej już terapii.
Poniżej znajdziesz informację o badaniach, które możesz zrealizować w obniżonych cenach tylko w czerwcu!
To marker raka prostaty. Jego regularne monitorowanie jest szczególnie zalecane mężczyznom, którzy ukończyli 50 rok życia. Szczególnymi wskazaniami do wykonania badania są problemy z oddawaniem moczu objawiające się m.in. krwiomoczem, pojawieniem krwi w nasieniu i bólami w okolicy krocza.
Krwi do badania PSA nie należy pobierać do 48 godzin po ejakulacji i/lub mechanicznej stymulacji gruczołu (np. po biopsji, badaniu per rectum). Zaleca się pobranie krwi na czczo, w godzinach porannych.
PSA Wolne oznaczane jest razem z PSA całkowitym. Wykorzystywane jest do obliczania stosunku stężeń: PSA wolny/PSA całkowity. Stosunek ten umożliwia określić ryzyko obecności nowotworu prostaty.
Krwi do badania PSA nie należy pobierać do 48 godzin po ejakulacji i/lub mechanicznej stymulacji gruczołu (np. po biopsji, badaniu per rectum). Zaleca się pobranie krwi na czczo, w godzinach porannych.
Testosteron to jeden z kluczowych hormonów płciowych u mężczyzn. Wpływa na popęd płciowy, zachowania oraz czynności seksualne, a także rozwój funkcji poznawczych i ogólne samopoczucie. Badanie ma na celu wykrycie potencjalnych zaburzeń w funkcjonowaniu jąder.
Oznaczenie poziomu testosteronu jest niezwykle istotne w przebiegu wielu chorób, takich jak: hirsutyzm, wrodzony przerost kory nadnerczy, marskość wątroby. Wykonanie badania zalecane jest również w przypadkach, w których osoba wykazuje cechy zaburzeń gospodarki hormonalnej, objawiające się m.in.: spadkiem libido, zaburzeniami erekcji, spadkiem lub wzrostem masy ciała (niezwiązane ze zmianą nawyków żywieniowych), nadmierne owłosienie czy trądzik.
Zaleca się pobranie krwi na czczo, w godzinach porannych. Niezalecana jest żadna forma wysiłku fizycznego przed badaniem.
Akcja profilaktyczna Czerwiec dla Panów trwa od 1 do 30 czerwca 2023 r. Z testów w promocyjnych cenach można skorzystać w godzinach otwarcia laboratorium.
Wszystkie badania realizowane są w siedzibie Centrum Medycznego Profi-Med w Goleniowie przy ulicy Marii Konopnickiej 10A oraz naszej filii w Załomiu przy ulicy Lubczyńskiej 44.
Przed badaniami należy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi przygotowań do poszczególnych badań dostępnymi w laboratorium oraz na stronie https://profimed.pl/laboratorium/informacje/